.

Корисні посилання

 

 

Календар свят і подій.


Головна arrow Соціальна сфера arrow Захист праці arrow Інспектор праці має право
Інспектор праці має право
26.03.18
images.jpg
Державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів, виконавчих органів місцевих рад, посадовими обов’язками яких передбачено контрольні повноваження

З набуттям  чинності Постанови  Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року  № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України» та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Постанова)  зросла відповідальність за порушення вимог законодавства про працю.

У липні 2017 року до управління соціального захисту населення Охтирської міської ради введено посаду головного спеціаліста з питань контролю за додержанням законодавства про працю -  інспектора праці , у жовтні 2017 року за результатами конкурсу розпорядженням міського голови призначено на посаду спеціаліста. 
Інспекційні відвідування можуть здійснюватись тільки за наявності у посадової особи службового посвідчення встановленої Міністерством соціальної політики  форми виданого Держпраці України.  Інформація про посвідчення вноситься до реєстру посвідчень інспекторів праці, що ведеться Держпраці і має вільний доступ.  

 
Відповідно до п.5 Постанови №295 інспекційні відвідування проводяться:
1) за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;
2) за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин;
3) за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством; 
4) за рішенням суду, повідомленням правоохоронних органів про порушення законодавства про працю;
5) за повідомленням посадових осіб органів державного нагляду (контролю), про виявлені в ході виконання ними контрольних повноважень ознак порушення законодавства про працю;
6) за інформацією  Держстату та її територіальних органів про наявність заборгованості з виплати заробітної плати;  ДФС та її територіальних органів;  Пенсійного фонду України  та його територіальних органів;
7) за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених в ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю.

 
Рішення про доцільність проведення відповідних заходів з підстав, визначених підпунктами 5-7 пункту 5 Порядку  приймає керівник органу контролю.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877 – V ( зі змінами) захід контролю, яким є також інспекційне відвідування, здійснюється на підставі наказу (розпорядження)  органу контролю,  оформляється направлення на його проведення, яке підписується керівником органу контролю із зазначенням прізвища, ім’я та по – батькові і засвідчується печаткою. 
Під час проведення заходів контролю з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для його здійснення, з обов’язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення заходу державного контролю.  
 
Інспекційне відвідування або рішення інспектора праці про відвідування роботодавця підлягає повідомній реєстрації Держпраці чи її територіальним органом до початку його проведення. 
Тривалість інспекційного відвідування, невиїзного інспектування не може перевищувати 10 робочих днів, для суб’єктів малого підприємництва — двох робочих днів. Час початку і закінчення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування зазначається інспектором праці в акті.

 
Відповідно до Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 26.04.2017 року  №295 інспектори праці органів місцевого самоврядування здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про працю з питань:
–        своєчасної та у повному обсязі оплати праці,
–        додержання мінімальних гарантій в оплаті праці,
–        оформлення трудових відносин.
Відповідно до пункту 8 Порядку про проведення інспекційного відвідування інспектор праці повідомляє об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі.  
За результатами інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) складається акт, у а разі виявлення порушень - акт і припис про усунення порушень.  

 
Інспектори праці під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, за наявності службового посвідчення, безперешкодно та без попереднього повідомлення мають право: самостійно і в будь-яку годину доби проходити до будь-яких службових приміщень, в яких використовується наймана праця; ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, що містять інформацію з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, та отримувати їх завірені копії або витяги; наодинці чи у присутності свідків ставити керівнику або працівникам запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати усні або письмові пояснення; за наявності ознак кримінального правопорушення або створення загрози безпеці інспектора праці, залучати працівників правоохоронних органів; вимагати надання робочого місця з можливістю ведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета інспекційного відвідування; фіксувати проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин засобами аудіо-, фото- та відеотехніки.

 
Відповідно до частини 3 статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад належить  накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення у порядку, встановленому законодавством.
У ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування вживаються заходи щодо притягнення роботодавців та винних посадових осіб до кримінальної, адміністративної, фінансової та дисциплінарної відповідальності. 

 
У випадку фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) складається протокол за частиною третьою статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Протокол із додатками направляється до місцевого суду за місцем вчинення правопорушення із супровідним листом за підписом голови міської ради міста обласного значення, сільської, селищної, міської ради об’єднаних територіальних громад (керівник органу контролю) із проханням повідомити про прийняте рішення.
Відповідальність фізичні та юридичні особи нестимуть відповідно до вимог статті 265 КЗпП України. Якщо за виявлені порушення передбачена фінансова відповідальність інспектор праці передає акт на розгляд керівнику виконавчого органу міської ради міста обласного значення, сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади або його заступнику.  
Притягнення об’єкта відвідування до відповідальності  за використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та у неповному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці вживаються одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлення порушень у ході інспекційного відвідування або невиїзного інспектування.
З метою запобігання порушенням законодавства про працю роботодавці можуть ініціювати проведення інспектором праці інформаційно - роз’яснювальної роботи щодо найбільш ефективних способів дотримання законодавства про працю. У свою чергу інспектор праці може самостійно прийняти рішення і відвідати роботодавця з метою роз’яснень законодавства про працю, у тому числі оформлення трудових відносин.

 
< Попередня   Наступна >

 

Надіслати електронне звернення Надіслати електронне звернення
Надіслати електронне звернення


Оголошення

Графік прийому громадян депутатами Охтирської міської ради з 27.05.2019 по 02.06.2019
Детальніше...
 
Графік проведення свята «Останній дзвоник» у закладах загальної середньої освіти м. Охтирка у 2019 році

Детальніше...
 
Робочий план міського голови,  секретаря міської ради, заступників міського голови, керуючого справами виконавчого комітету з 20.05.2019 по 26.05.2019
 
За інформацією оргкомітету щорічного конкурсу архітектури та урбаністики Ukrainian Urban Awards 7 червня 2019 року відбудеться фінал II Загальноукраїнського щорічного конкурсу архітектури та урбаністики Ukrainian Urban Awards 2019.

Детальніше...
 
30 травня 2019 року о 09.00 годині в залі засідань міської ради відбудеться пленарне засідання 58 сесії міської ради
 
Графік засідання постійних комісій на травень 2019 рік