.

Корисні посилання

 

 

Календар свят і подій.


Головна arrow Соціальна сфера arrow Охорона здоров`я arrow Що треба знати при переохолодженні
Що треба знати при переохолодженні
01.03.18
pereoholodgennya.jpg
Відділ охорони здоров'я нагадує, що необхідно пам'ятати при переохолодженні організму та, як надати допомогу 
 

ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ

Обмороження  це пошкодження будь-якої частини тіла (включно до відмирання тканин), яке виникає внаслідок впливу низьких температур оточуючого середовища нижче

-10°С -  -20°С.

Основні ознаки переохолодження

1.      

o    озноб;

o    тремтіння;

o    синюшність шкіри, губ;

o    зниження температури тіла;

o    біль у пальцях рук і ніг;

o    поява «гусячої шкіри»;

o    сонливість;

o    запаморочення  або втрата свідомості;

o    зупинка дихання та серця.

 

Основні симптоми замерзання

·         виникнення сонливості і млявості;

·         порушення координації рухів;

·         зниження температури тіла до 23—25 °С.

 

Запам'ятайте! Серце зупиняється за температури тіла 26 °С.

Увага! Стан алкогольного сп’яніння  призводить до особливо важких обморожень,  наслідком якого  є ампутація  кінцівок.

 

„Залізне обмороження”

 

Взимку реєструються холодові травми, що виникають при контакті теплої шкіри з холодним металом. Як тільки дитина візьметься голою рукою за залізяку або лизне її язиком, вона міцно прилипне до неї. Звільнитися можна тільки відірвавши предмет разом зі шкірою. Виникає жахлива картина – дитина плаче від болю, скривавлені руки та обличчя призводять батьків до стану шоку. На щастя, „залізна” рана не часто буває глибокою, проте все одно її необхідно терміново продезінфікувати. Спочатку промийте рану теплою водою, потім перекисом водню, який очистить рану від бруду. Добре допомагає застосування гемостатичної губки, але можна використовувати складений у декілька шарів стерильний бинт, який необхідно притиснути до рани та тримати до повної зупинки кровотечі. Якщо поранення велике, необхідно звертатися до лікаря.


Якщо дитина самостійно не відірвала від себе залізяку, а голосно кличе на допомогу, ваші правильні дії допоможуть запобігти виникненню великих поранень. Не відривайте дитину від залізяки, а полийте на прилипле місце теплу воду. Метал після зігрівання звільнить свою жертву. Говорячи про металеві предмети, необхідно нагадати, що взимку вони відбирають у дитини тепло. Тому неможна давати дітям дитячі заступи з металевими ручками, металеві частини санчат накривайте тканиною. Не дозволяйте дітям довго кататися на каруселях та гойдалках, лазити металевими сходами споруд на ігрових майданчиках. Обов’язково захищайте руки дитини рукавичками.

 

 

Профілактика переохолодження та обмороження

·         Не вживайте алкогольних напоїв – сп’яніння сприяє швидкій втраті тепла, викликаючи при цьому лише його ілюзію.

·         Не паліть на морозі – паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду.

·         До виходу вранці на вулицю готуйтеся  звечора. З’їжте за вечерею та сніданком щось калорійне, наприклад сало чи бутерброд з маслом.

·      Носіть просторий одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові.

 Одягайтеся так, щоб між речами залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Бажано носити непромокаючий верхній одяг. У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні – вони поглинають вологу та залишають ноги сухими.

·  Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфа. Найкращий варіант – рукавички з водовідштовхуючої тканини, яка не пропускає повітря, з хутром всередині. Синтетичні рукавички погано захищають від морозу.

·      У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом.

·      Не носіть на морозі прикрас із будь-якого металу. По-перше: метал охолоджується до низьких температур швидше ніж тіло, внаслідок чого можливе „прилипання” цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм. По-друге, перстені на пальцях затрудняють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок.

·         Слідкуйте за своїм обличчям та обличчям ваших друзів, особливо звертайте увагу на зміну кольору носа, вух та щік.

·         Не дозволяйте обмороженому місцю знов замерзнути, це може призвести до більш значних пошкоджень. Не знімайте на морозі взуття з обморожених ніг – вони розпухнути і ви не взмозі будете знов взутися. Необхідно найшвидше потрапити до теплого приміщення. Якщо замерзли руки – спробуйте відігріти їх під пахвою.

·         Додатковим негативним фактором є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження.   

 

     Повернувшись додому після довготривалої прогулянки по морозу, обов’язково впевніться у відсутності обмороження кінцівок, спини, вух та носа. В разі необхідності своєчасно розпочинайте лікування обмороження. Несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівки. Якщо під час перебування на відкритому повітрі ви відчуваєте початок переохолодження, негайно зайдіть до теплого приміщення – магазину, кафе, під’їзду – для зігрівання та огляду місць потенційного обмороження. Якщо у вас зламалася машина на значній відстані від населеного пункту або в незнайомій місцевості, краще залишатися в ній та викликати допомогу по телефону або чекати іншого автомобіля. Ховайтеся від вітру. На вітрі вірогідність обмороження зростає. Не мочіть шкіру – вода проводить тепло швидше ніж повітря. Не виходьте на мороз із вологим волоссям. Вологий одяг і взуття (наприклад, людина впала у воду) необхідно зняти, витерти людину, при можливості переодягнути її в сухий одяг та якнайшвидше доставити до теплого приміщення. У лісі необхідно розпалити багаття, роздягнутися і висушити одяг. Під час сушіння одягу енергійно робіть фізичні вправи та обігрівайтесь біля вогню. Доцільно взяти з собою на довготривалу прогулянку змінні шкарпетки, рукавички та термос із гарячим чаєм. Перед виходом на мороз бажано поїсти – вам необхідна додаткова енергія.

       Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в осіб похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню, тому враховуйте це під час планування прогулянок узимку.

        Пам’ятайте, що перебування дитини на морозі не повинно перевищувати 15-20 хвилин, потім потрібно зігріти її в теплому приміщенні.

 

 

Перша допомога в разі переохолодження та замерзання

 

Дії при наданні першої медичної допомоги залежать від ступеню обмороження, стану загального охолодження організму людини, його віку та наявних хвороб.

При наданні першої допомоги необхідно припинити дію охолодження.  Перенесіть потерпілого в тепло. Зніміть промерзлі речі (куртку, штани, взуття, шкарпетки, рукавички). Для відновлення кровообігу можна розтерти замерзлі частини тіла. Ділянки тіла, що охолоджені, необхідно зігріти до почервоніння теплими руками, легким масажем, розтиранням тканиною з вовни, диханням. Не потрібно розтирати уражених снігом, тому що кровоносні судини верхніх та нижніх кінцівок можуть постраждати. Не можна застосовувати швидке зігрівання обморожених кінцівок біля багаття, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла, тому що це погіршує перебіг обмороження. Краще дати тілу поступово прогрітися і відновити кровообіг в постраждалих ділянках.

Ураженим дають пити теплу рідину, гарячу їжу – це допоможе підвищити загальну температуру тіла, і буде сприяти нормалізації кровообігу.

 


1. У разі переохолодження легкого ступеня (ознаками якого є озноб, м'язове тремтіння, загальна слабкість, утруднення пересування, блідість шкіри) тепло одягніться, випийте гарячого чаю або кави, зробіть інтенсивні фізичні вправи.

2. У разі переохолодження середнього ступеня (ознаками якого є синюшність губ і шкіри, ослаблення дихання, пульсу, поява сонливості, втрата спроможності самостійно пересуватися) розітріть тіло вовняною тканиною, зігрійтесь під теплим душем, температуру якого поступово підвищуйте від 30—35 °С до 40—42 °С). Зробіть масаж усього тіла, тепло одягніться та ляжте в ліжко, зігріте грілками. В разі необхідності викличте лікаря.

3. У разі переохолодження важкого ступеня (ознаками якого є непритомність, поступове пригнічення життєвих функцій) надайте першу допомогу та негайно викличте лікаря.

4. У разі порушення дихання і серцевої діяльності зробіть штучне дихання і закритий масаж серця до приїзду швидкої допомоги.

 

Основні заходи при виявленні ознак обмороження

 

·         При почервонінні кінцівок, помістіть людину у тепле приміщення, зробіть масаж кінцівок.

·         Увага! Не зігрівайте кінцівки за допомогою високої температури — перепади температури погіршують стан та наслідки при обмороженні, що може призвести до виникнення тромбозу судин та ускладнити перебіг захворювання.

·         При блідості, втраті чутливості кінцівок відігрійте постраждалого за допомогою теплого повітря чи води, починаючи з температури 20 градусів і поступово підвищуючи до 33 – 34 градусів.

·         Якщо відігрівання неможливе або помітні ушкодження шкіри, прикладіть до обморожених місць термоізолюючу (ватно-марлеву, вовняну) пов’язку.

Врешті-решт пам’ятайте, що найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації – не потрапляти до неї. Якщо ви не любите екстремальних відчуттів, то у великий мороз не виходьте з приміщення без потреби!

 

 

Дотримуйтесь основних правил поведінки

в умовах низьких температур

 

Обсяг першої медичної допомоги при обмороженнях залежить від  ступеню обмороження. Всього їх чотири. І відрізнити їх один від одного простіше простого.

  

      1 - ступінь. Багато людей взимку обвітрюються руки. Це і є обмороження першого ступеня. Уражена шкіра після зігрівання має червоний відтінок. Через деякий час після отримання обмороження (зазвичай кілька днів) спостерігається невелике лущення шкіри. В принципі таке обмороження для життя і здоров'я не має ніякої небезпеки.  Однак при більш тривалому впливі холоду завжди може трапитися обмороження 2-го ступеня.

 


    2 ступінь. У перші дні після отримання такої травми утворюються пухирі, наповнені прозорою рідиною. Після зігрівання травмованого ділянки можуть бути сильні свербіж, печіння. Заживає таке чудо пару тижнів. Дане обмороження також не сильно небезпечно. Грануляція і рубці не утворюються. Але все стає куди більш жалюгідним, якщо дати шкірі померзнути ще довше.

 

 

Тоді буде 3 ступінь. Утворюються все ті ж бульбашки, але вони вже наповнені кров'янистої рідиною. Це вже реально не смішно, так як відбувається загибель уражених ділянок шкіри, а потім утворюються рубці, грануляція. Зійшли нігті або не виростають більше зовсім, або виростають деформованими. Відмерлі частини відходять кілька тижнів. Потім починається рубцювання, яке триває близько місяця.

 


4 ступінь. Вища ступінь обмороження. Мертвіють всі верстви м'яких тканин, нерідко уражаються кістки та суглоби. Відразу після обмороження пошкоджені ділянки мають синюшний відтінок. Температура обмороженої шкіри значно нижче загальної температури тіла. Після зігрівання розвивається набряк. Потім при обмороженнях 2-ой і 3-го ступеня з'являються бульбашки. Якщо ж розвинувся сильний набряк, втратилася чутливість, а бульбашок немає, то це не є добре, так як свідчать про те, що отримано обмороження 4-го ступеня. 

 

   

Як одягатися, щоб уникнути переохолодження?

 


Щоб уникнути переохолодження і обмороження, особливу увагу слід приділяти одягу. Забудьте на час про курточки, светри і кофтинки, які залишають голий поперек! Одягайтеся як "капуста" - тоді між шарами одягу завжди будуть прошарки повітря, які чудово утримують тепло.

Слід одягатися так: шар одягу, який ближче до тіла, повинен бути з бавовни, тому що бавовна добре вбирає вологу, другий шар - вовняний (вовна добре утримує тепло, вбирає вологу, зігріває), третій шар - вітрозахисний, вологонепроникний (він не дає проникати холодному повітрю під одяг і затримує тепло). Носіть вільний одяг - це сприяє нормальній циркуляції крові.

Особливу роль відіграє натуральне хутро. Якщо ворс прилягає безпосередньо до тіла, то виникає електростатичний заряд, який не тільки зігріває, але й має лікувальний ефект. Якщо людина страждає якимись захворюваннями, то смужки хутра нашивають усередині білизни на проекції грудини, шийно-грудного або поперекового відділу хребта. Такі аплікації служать своєрідною профілактикою захворювань, особливо в холодну сиру погоду. Бажано, щоб у верхньому одязі був об'ємний комір, який додатково захистить шию й нижню частину обличчя від замерзання. Пам'ятайте також, що одяг має бути досить легкий, щоб при русі не витрачалася зайва енергія.

Не забувайте про ноги і пам'ятайте, що тісне взуття, відсутність устілки, сирі шкарпетки часто служать основною передумовою для появи потертостей і обмороження. Особливе значення це має для тих, у кого часто потіють ноги. Вузьке взуття не годиться для морозів! У чоботи потрібно покласти теплі устілки, надягти вовняні шкарпетки - вони вбирають вологу, залишаючи ноги сухими. 

Не виходьте на мороз без рукавиць, шапки і шарфика. Кращий варіант - рукавиці з вологовідштовхувальним ефектом і з не продувної тканини з хутром всередині. 

Щоки і підборіддя можна захистити шарфом. У вітряну холодну погоду перед виходом на вулицю відкриті ділянки тіла змажте спеціальним кремом. Ні в якому разі не використовуйте крем-гідратант!

Краще попередити переохолодження та обмороження,  ніж лікувати!

 

 

 
< Попередня   Наступна >

 

Надіслати електронне звернення Надіслати електронне звернення
Надіслати електронне звернення


Оголошення

Перед проведенням майбутніх виборів Президента України СБУ закликає мешканців та гостей Сумщини бути уважними та обережними
 
19 лютого 2019 року о 10.00 годині в приміщенні міської ради відбудеться зустріч  з представниками квартальних комітетів щодо інформування наслення про нагальні питання територіальної громади міста. 
 
Український культурний фонд оголосив нові грантові програми  на 2019 рік
 
Графік прийому громадян депутатами Охтирської міської ради 3 18.02.2019 по 24.02.2019
Детальніше...
 
За пропозицією голови постійної комісії з питань містобудування, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища засідання комісії перенесено на 9.00 годину 20.02.2019
 
Для жителів Сумської області при Сумській обласній державній адміністрації працює безкоштовна «гаряча лінія», за якою можна звернутися з усіх проблемних питань: 66-33-77, 0-800-301-501. Час роботи: ПН-ПТ з 8:00 - 18:00.