.

Корисні посилання

 

 

Календар свят і подій.


Головна arrow Міське господарство arrow Цивільний захист arrow Увага – СИБІРКА
Увага – СИБІРКА
06.07.17
sybirka.jpgЗа повідомленням Управління Держпродспоживслужби в Сумській області значно ускладнилась епізоотична ситуація щодо сибірки, тому будьте уважні та обережні
1. Що таке сибірка?
    Сибірка - це гостре інфекційне захворювання тварин і людей. збудником його є бацила, яка в навколишньому середовищі здатна утворювати спори і забруднювати довкілля. вона дуже стійка у воді, харчових продуктах, а в ґрунті живе до 70 років.
    Джерелом інфекції є тварини, але найчастіше - велика рогата худоба, вівці, коні, рідше - олені, кози, свині. тварини заражаються, поїдаючи траву, інші корми, при водопої. Епідемії цієї хвороби наносили величезні спустошення викликаючи загибель тварин, захворювання та смерть людей. 

2. Яка ситуація по Україні та в області з цього захворювання? 
За повідомленням Управління Держпродспоживслужби в Сумській області значно ускладнилась епізоотична ситуація щодо сибірки: 29.06.2017 на березі річки Псел в с. Миропілля Краснопільського р-ну Сумської області (за два кілометри від кордону з Російською Федерацією) виявлено захоронення двох трупів овець.
Захворювання тварин пов’язується з грубими порушеннями Ветеринарного законодавства, випасом тварин на територіях, де розміщені стаціонарно неблагополучні пункти з сибірки.
  На території Сумської області знаходиться 586 стаціонарно – неблагополучних пунктів щодо сибірки і загроза розповсюдження цього небезпечного захворювання існує по всім районам і містам. Не виключенням є і місто Охтирка. Так на території міста у липні 1984 року зареєстрований випадок загибелі телиці від сибірки.

3. Які тварини хворіють на сибірку?
Більш сприйнятливі до сибірки вівці, кози, велика рогата худоба, коні, осли. Менш сприйнятливі свині. Джерело збудника інфекції – хвора тварина. Як фактор передачі збудника особливо небезпечний труп загиблої тварини, який насичений бацилами. При контакті крові та інших виділень з трупа з навколишнім повітрям утворюються спори збудника сибірки які заражують  навколишнє середовище головним чином ґрунт. Висока стійкість спор збудника у зовнішньому середовищі веде до того, що заражені ділянки  ґрунту десятки років потенційно небезпечні для травоїдних тварин. Виносу спор сибірки з глибини ґрунту, зараженню її поверхневих шарів на пасовищі могуть сприяти розливи річок і проливні дощі, розмиваючи ґрунт, розпахування місць захоронення трупів тварин, різноманітні земляні роботи. 

4. Які ознаки цієї хвороби?
  ознаками ураження тварин є:
" при блискавичному перебігу, що реєструється нечасто у овець, коней і великої рогатої худоби, помічають збудження, підвищення температури тіла, прискорення пульсу і дихання, синюшність видимих слизових оболонок. тварина раптово падає і гине в корчах. з носової і ротової порожнини виділяється кров'яниста піна, а з прямої кишки - кров. тривалість хвороби декілька годин.
" при гострому - у великої рогатої худоби і коней спостерігають підвищення температури тіла (41-42°с), прискорення пульсу (80-100 і більше поштовхів за 1 хв.) та дихання. тварина пригнічена, відмовляється від корму. тривалість хвороби 2-3 дні. в агональній стадії виникають корчі, виділяється кров'яниста, піниста рідина, тварини гинуть з ознаками асфіксії.
" при підгострому - у тварин дещо поліпшується стан, вони починають споживати корм, 
температура тіла знижується, без лікування виникає рецидив і тварина гине. тривалість хвороби до 6-8 днів.
" хронічний перебіг сибірки характеризується прогресуючим схудненням, ураженням підщелепових і заглоткових лімфатичних вузлів. хвороба при цьому триває 2-3 місяці.
" карбункульозна форма сибірки у тварин спостерігається при гострому і підгострому перебігу хвороби. у великої рогатої худоби на різних частинах тіла (підгруддя, шия, живіт,) на місці первинного проникнення збудника з'являються різко обмежені тверді, болючі запальні набряки шкіри і підшкірної клітковини. з часом утворені карбункули стають дифузними, безболісними, синьо-багряного кольору з некротичним розпадом.
" ангінозна форма сибірки здебільшого спостерігається у свиней і проходить переважно з локальним ураженням глоткового кільця, лімфатичних залоз, корня язика, глотки, гортані. в подальшому запальний процес з прогресуючим некрозом і набряком переходить на підшкірну клітковину шиї, голови, підгруддя з формуванням пухлиноподібного утворення в підщелеповому просторі та на верхній частині тіла.

5. Що треба робити при появі ознак захворювання у тварини?
    В разі появи ознак захворювання тварин на сибірку потрібно негайно звернутися до ветлікаря чи до районних ветеринарних служб. якщо підозра на захворювання виникла під час розробки туші, роботу негайно припиняють, а у ветлабораторію на аналіз відправляють частину селезінки і лімфовузли. категорично забороняється вживати м'ясо і молоко тварин уражених хворобою.
    Передають інфекцію також оводи, мухи. люди заражаються після контакту з хворими тваринами. бацила проникає у кров через пошкоджені ділянки шкіри та слизових оболонок.
    Прихований період триває від кількох годин до 6-8 днів, частіше - 2-3 дні. потім проявляються перші симптоми хвороби - висока температура, нездужання, головний біль, кров'яний пронос, болі в животі, серцева слабкість. при шкіряній формі на місці потрапляння збудника з'являється фурункул зі швидким наростанням набряку та свербіння. якщо лікування розпочинається вчасно, хворі одужують.
    У рідкісних випадках перебіг хвороби ускладнюється кишковою, легеневою або септичною формами. захворювання протікає тяжко і може призвести до смерті хворого, тому надзвичайно важливо при підозрі на захворювання сибіркою негайно звернутися до лікаря. 

6. Як запобігти захворюванню?
Для збереження власного здоров'я та здоров'я близьких утримуйтесь від купівлі м'яса та м'ясопродуктів на стихійних ринках, без висновків лабораторії ветеринарно – санітарної експертизи. М’ясна туша повинна мати клеймо лабораторії, власник продукції зобов’язан  на вашу вимогу показувати експертний висновок лабораторії ветеринарно – санітарної експертизи про безпеку цієї продукції.
Власникам великої та малої рогатої худоби необхідно терміново провести щеплення її проти сибірки. За довідками звертатися до Управління Держпродспоживслужби в м. Охтирці, Міської лікарні ветеринарної медицини м. Охтирка за адресою вул. Перемоги 17, (Леніна,17)  тел. 4-23-59, 6-34-79

 
< Попередня   Наступна >

 

Надіслати електронне звернення Надіслати електронне звернення
Надіслати електронне звернення


Оголошення

За інформацією Посольства України у Федеративній Республіці Нігерія, в період з 20 до 22 листопада 2018 року у м. Ошогбо (штат Осун, Федеративна Республіка Нігерія) відбудеться міжнародний виставковий захід «Agritech Nigeria Osun 2018»
Детальніше...
 
У Сумській області 20-21 листопада 2018 року планується проведення Днів програми «Готові до співпраці з Німеччиною » (program «Fit for Partnership with Germany») (далі - програма )
 
21 листопада о 15.00 год. біля пам'ятного знаку Героям Небесної Сотні (пл.Успенська) відбудеться мітинг "Лід і вогонь майдану" з нагоди відзначення Дня гідності та свободи.
Запрошуємо долучитися до заходу.
Детальніше...
 
24 листопада о 14:30 відбудеться вечір пам'яті "Не погасне пам'яті свіча", присвячений Дню пам'яті жертв голодоморів.
Запрошуємо всіх приєднатися до заходу в малій залі КЗ "Міський центр культури і дозвілля".
Детальніше...
 
27 листопада 2018 року в м. Київ відбудеться Всеукраїнського з’їзд легкої промисловості
 
За інформацією Посольства України в Республіці Ірак, у період з 10 до 19 листопада 2018 року у міжнародному виставковому центрі м. Багдад (Республіка Ірак), відбудеться 45-а Багдадська міжнародна виставка